اطلاعاتی در مورد فناوری Wi-Fi Direct

ارسال پیامک به خطوط بللک لیست مخابرات

واگذاری نمایندگی پیامک تبلیغاتی

ارسال و دریافت با شماره مجازی رایگان

کسب درامد از نمایندگی پنل پیامک تجاری
خرید کد ussd
امروز : جمعه 25 خرداد 1403
 
پنل رایگان پیامک خود را دریافت کنید

ارسال پیامک با سیم کارت عبور از بلک لیست،دریافت پیامک با شماره دلخواه انتخابی

ثبت نام  رایگان 

دریافت رایگان کد USSD

امکانات مهم :


قیمت نهایی فقط : 00.000 هزار تومان

سه خط اختصاصی 14 رقمی با شماره 50001

درجه همکار ،افزونه های فروشگاها و....

فول امکانات دارای تمامی امکانات سامانه

6 خط عمومی رایگان رند فقط جهت ارسال

تعرفه متغیر 130 و خرید آنلاین و 24 ساعته

دارای 0 شارژ هدیه و اولیه و نامحدودامکانات مهم :قیمت نهایی فقط : 30.000 هزار تومان

یک خط اختصاصی 14 رقمی با شماره 50002

درجه همکار ،افزونه های فروشگاها و....

70 شارژ هدیه از طرف سامانه پیامکی

4 خط عمومی رایگان رند فقط جهت ارسال

تعرفه پیامک 120 و خرید آنلاین و 24 ساعتهامکانات مهم :


قیمت نهایی فقط : 120.000 هزار تومان

یک خط اختصاصی 14 رقمی با شماره 50001

یک خط 14رقمی مشابه تلفن همراه شما

یک خط 14 رقمی مشابه تلفن ثابت شما

1000 شارژ هدیه از طرف سامانه پیامکی

4 خط عمومی رایگان رند فقط جهت ارسال

تعرفه ثابت 11 و خرید آنلاین و 24 ساعتهامکانات مهم :


قیمت نهایی فقط : 199.000 هزار تومان
دارای قدرت ساخت همکار، امکانات حرفه ای

سه خط اختصاصی 14 رقمی با شماره 50002

یک خط 14رقمی مشابه تلفن همراه شما

یک خط 14 رقمی مشابه تلفن ثابت شما

5000 شارژ هدیه از طرف سامانه پیامکی

4 خط عمومی رایگان رند فقط جهت ارسال

تعرفه ثابت 105 و خرید آنلاین و 24 ساعته


اطلاعاتی در مورد فناوری Wi-Fi Direct


وای فای دایرکت "Wi-Fi Direct" فناوری نسبتا جدیدی است که برای اولین بار توسط شرکت الینس Alliance به منظور برقراری ارتباطات مستقیم و بدون واسطه دستگاه ها در بستر امواج وای فای معرفی شد...

 

نظر به این که امروزه تقریبا همه دستگاه ها قابلیت های وای فای دارند و نیز امکان پیاده سازی این استاندارد جدید در نرم افزارهای کاربردی به سادگی صورت می گیرد، می توان این فناوری را دارای تاثیراتی قابل توجه در دنیای شبکه به شمار آورد. در این مقاله کوتاه ویژگی ها و قابلیت های وای فای دایرکت را مرور کرده و نتایج حاصل از سناریوهای عملی را به تصویر می کشیم.

بیش از یک دهه از زمان معرفی ۸۰۲٫۱۱ IEEE، طول کشید تا آن به عنوان استاندارد رایج در کاربردهای اینترنتی پذیرفته شود. با این حال به جهت این که موفقیت بی نظیر فناوری وای فای دوام داشته باشد، باید سیر تکاملی اش را ادامه داده و در آغوش مجموعه بزرگ تری از کاربردها قرار بگیرد. با توجه به توسعه گسترده این فناوری یکی از کاربردهای مفید این است که دستگاه ها بتوانند در بستر وای فای و بدون نیاز به یک نقطه دسترسی (Access Point) با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و این هدفی است که شرکت تولید کننده استاندارد وای فای دایرکت توجهش را به آن معطوف کرد.

البته پیش از این که این فناوری معرفی شود امکان دسترسی مستقیم دستگاه ها در بستر ۸۰۲٫۱۱ در حالت عملکرد موضعی ( ad hoc ) امکان پذیر بود اما این قابلیت هیچگاه همه گیر نشد. روش دیگر که با نام اختصاری TDLS (Tunneled Direct Link Setup) شناخته شده و در بستر ۸۰۲٫۱۱z امکان پذیر است هم ایرادی داشت و دستگاه ها همچنان به نقطه دسترسی AP جهت برقراری ارتباط نیاز داشتند. وای فای دایرکت بر خلاف فناوری های پیشین رویکردی متفاوت را در پیش گرفته و به جای استفاده از حالت موضعی، بر اساس استاندارد ۸۰۲٫۱۱ برقراری ارتباط را با شبیه سازی نقطه دسترسی ممکن می کند. 

وای فای دایرکت از دیدگاه فنی:
در یک شبکه متعارف وای فای، کلاینت ها در بستر WLAN یکدیگر را شناسایی می کنند و برقراری ارتباط آنها توسط دستگاه نقطه دسترسی AP ممکن می شود. در این روش ارتباطی یک دستگاه با نقش کلاینت عملکردهای کاملا متفاوتی با نقطه دسترسی دارد. بدیع بودن فناوری وای فای دایرکت به این دلیل است که این نقش ها ( کلاینت و نقطه دسترسی) شکلی پویا دارند، یعنی هر دستگاه خاص را می توان به یک کلاینت یا نقطه دسترسی تبدیل کرد. از آن جایی که نقطه دسترسی در فناوری دایرکت عملا آن چیزی نیست که در روش متعارف به شکل سخت افزاری شاهدش هستیم، آن را نقطه دسترسی نرم (Soft- AP) می نامند. نقش های اعطا شده به دستگاه ها در روش دایرکت نقش هایی منطقی اند یعنی با تغییر فرکانس امکان تغییر نقش فراهم می شود.

دستگاه هایی که در بستر فناوری وای فای دایرکت با هم شبکه می شوند را دستگاه های نظیر به نظیر (P2P Devices) می نامند. یکی از این دستگاه ها باید نقش نقطه دسترسی قدیمی را بازی کند و در واقع به عنوان مالک شبکه عمل کند (P2P Group Owner). دستگاه های دیگری که از طریق این مالک ( یا همان AP) با هم در تعامل قرار می گیرند را P2P Clients می نامیم. ماهیت منطقی نقش ها از معماری های مختلفی پشتیبانی می کنند که نمونه ای از آن را در تصویر می بینید. در این سناریو دو گروه P2P مشاهده می شود. اولین گروه توسط یک گوشی هوشمند که ارتباط ۳G خود را با دو لپ تاپ به اشتراک گذاشته، تشکیل شده است؛ گوشی هوشمند در اینجا نقش مالک (P2P Group Owner) را دارد و دو لپ تاپ ما هم کلاینت های گروه را تشکیل می دهند (P2P Clients). کلاینت دوم ( لپ تاپ دوم) جهت توسعه بستر شبکه یک گروه دوم P2P را با پرینتر تشکیل داده است. در اینجا می توان به خوبی به ماهیت پویای وای فای دایرکت پی برد : لپ تاپ دوم می تواند با زمان بندی مناسب نقش خود را از کلاینت به نقطه دسترسی تغییر دهد.

دستگاه های موجود در هر گروه باید توسط الگوریتم هایی یکدیگر را شناسایی کنند و در بین خود نقطه دسترسی را پیدا کنند. نقطه دسترسی هم با سیستم آدرس دهی پویای خود (DHCP) به هر یک از اعضای گروه یک آدرس آی پی اختصاص می دهد تا برقراری ارتباط امکان پذیر شود. با آغاز مرحله شناسایی الگوریتم های تامین امنیتی کارشان را شروع می کنند به این معنی که از کاربران وارد کردن پین کد و یا فشردن دکمه ای خاص در خواست می شود.

 

کاربردهای عملی:

فناوری وای فای دایرکت به دیل مناسبی برای بلوتوث به شمار می رود چرا که در این مورد علاوه بر افزایش سرعت انتقال فایل فاصله برقراری ارتباط هم بیشتر است. همان طور که اشاره کردیم برقراری ارتباط دستگاه های یک گروه توسط وای فای دایرکت با تخصیص آدرس آی پی به آنها صورت می گیرد و این موضوع بزرگ ترین تفاوت بین بلوتوث و دایرکت است. در حالی که فناوری بلوتوث جهت انتقال تصویر، کارت ویزیت و موارد مشابه به کار می رود در وای فای دایرکت با یک کانال آی پی روبه رو هستیم. از همین جهت نیاز به برنامه هایی است که یک چنین کانالی را ایجاد کنند.

مزیت عملی این رویکرد این است که ایجاد شبکه و انتقال فایل با دستگاه هایی که با وای فای سازگاری دارند مثل تلویزیون، به سادگی انجام می شود. اما از سوی دیگر این سناریوها بدون وجود نرم افزارهای مربوط کار نمی کنند و از جهاتی در شرایط ساده تر استفاده از بلوتوث روشی کاراتر خواهد بود.

کاربرد این فناوری محدود به انتقال فایل و یا اشتراک گذاری هایی که هر روزه با آن ها سر و کار داریم محدود نمی شود. شرکت جنرال موتورز چندی پیش اعلام کرده که با استفاده از این فناوری اطلاعات مورد نیاز رانندگان را در اختیارشان قرار می دهد و از این طریق از تصادف های بالقوه جلوگیری خواهد کرد. این فناوری در اتوموبیل افراد نصب شده و با تشخیص این که راننده به یک اتوموبیل دیگر و یا عابر پیاده نزدیک می شود به راننده هشدار می دهد. این شرکت پیش از این در محصولاتش از فناوری دیگری به نام DSRC ( ارتباطات کوتاه برد اختصاصی) استفاده می کرد. اما از آن جایی که تعبیه این سیستم برای عابرین و دیگر راننده ها کاریست غیر ممکن، جنرال موتورز ترجیح داده تا از وای فای دایرکت که امکان نصب روی گوشی های هوشمند امروزی را دارد، استفاده کند. افزون بر این فناوری ارتباطی قبلی اطلاعات را با تاخیری نزدیک به هشت ثانیه به سیستم های شبکه منتقل می کرد و از این رو تاخیر کوتاه یک ثانیه ای دایرکت آن را به گزینه بهتری تبدیل کرده است. در واقع رانندگان با داشتن این نوع ارتباط می توانند پیش از این که عابر و یا دوچرخه سواری به زاویه دید آنها بیاید از حضورش مطلع شوند.دسته بندی : دانلود ها، مطالب آموزشی،
در تاریخ : ساعت: 8:24 ق.ظ
دیگر مطالب مرتبط با موضوع
rizsms
صفحه اصلی
درباره ما
تماس با ما
ورود به سامانه
دموی سامانه
شارژ آنلاین